Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
O firme
Agrochest Sport
Agrochest

news

26 kwietnia 2017

Uwaga SŁODYSZEK RZEPAKOWY atakuje!

Słodyszek rzepakowy – najgroźniejszy szkodnik rzepaku

Rzepak ozimy jest gatunkiem rośliny , który poprzez długi okres wegetacji atakowany jest wyjątkowo chętnie przez szkodniki.

Aby prawidłowo chronić plantację przed szkodnikami , w pierwszej kolejności należy prowadzić monitoring nalotów i liczebność szkodliwych gatunków w celu ustalenia momentu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości.

Generalnie najgroźniejszym szkodnikiem rzepaku jest słodyszek rzepakowy. Jego rozwój biologiczny odbywa się wyłącznie na roślinach kapustowatych , zarówno uprawnych jak i dziko rosnących. Jego żerowanie na rzepaku jest szkodliwe od fazy zawiązywania pąków kwiatowych do połowy kwitnienia.

Słodyszek w tym roku na polach pojawił się wyjątkowo wcześnie. Naleciał na plantacje rzepaku podczas ostatniej fali ciepłej pogody, która miała miejsce na początku kwietnia. Jak informowali nas doradcy – pracujący w grupie PSR , producenci rolni w pierwszej dekadzie kwietnia odławiali w żółtych naczyniach więcej chrząszczy słodyszków niż chrząszczy chowaczy.

Taka sytuacja wymusza zwrócenia uwagi na temperaturę działania substancji czynnych dostępnych insektycydów

Obecna pogoda i ochłodzenie z nocnymi przymrozkami wstrzymała dalsze naloty słodyszka rzepakowego i z drugiej strony uniemożliwiła wykonanie zabiegów ochrony roślin.

W sytuacji nawet niewielkiego ocieplenia może okazać się, że naloty będą kontynuowane i dynamicznie wzrośnie aktywność tego szkodnika. Potrzebny będzie zabieg insektycydowy. Przed decyzją o wykonaniu takiego zabiegu warto zwrócić także uwagę na temperaturę działania podstawowych substancji czynnych. Informacje te przedstawiamy poniżej:
– poniżej 20 °C możemy stosować takie substancje czynne jak: alfa-cypermetryna, lambda-cyhalotryna, zeta-cypermetryna, cypermetryna, deltametryna, tau-fluwalinat, gamma-cyhalotryna, esfenwalerat, etofenproks
– powyżej 15 °C: chloropiryfos, malation
– powyżej 10°C: tiachlopryd
– 5-25°C: indoksakarb
– 10-25°C: tiachlopryd+deltametryna
– 15-25°C chloropiryfos+cypermetryna
– temperatura nie ma większego wpływu na działanie takich subtancji jak: acetamipryd, pimetrozyna

Naszą odpowiedzią na zaistniałą sytuacje jest produkt PIORUN 200 SL

Ważną kwestią związaną ze stosowaniem insektycydów jest zapobieganie powstawaniu odporności u szkodników. Dlatego przy wyborze środków ochrony roślin należy unikać tych , które mogą już nie działać tak dobrze , jak działały w poprzednich latach. Również istotną sprawą jest stosowanie insektycydów w ich optymalnych temperaturach.

 

 

 

 

news

Życzenia

Więcej

Ochrona rzepaku jesienią

Więcej

Zalecenia RZEPAK OZIMY

Więcej