Termin siewu kukurydzy – na co należy zwrócić uwagę?

Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, a optymalny termin siewu uzależniony jest od temperatury gleby, która powinna wynieść ok. 8ºC. W warunkach Polski najczęściej przypada to na okres od 20.IV do 05.V. Wśród odmian kukurydzy możemy wyróżnić dwa typy: flint i dent. Odmiany typu DENT wymagają temperatury minimum 8 – 10°C, aby zakiełkować, a optymalna temperatura to 12°C. Odmiany typu FLINT wymagają minimum 6°C, aby zakiełkować, a optymalna temperatura do siewu to 8°C.

W praktyce bardzo wczesne siewy odbijają się na wschodach roślin, zwłaszcza, że ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków jest bardzo duże. Plantacje wysiane w nieogrzaną glebę często do uzyskania pełni wschodów mogą potrzebować nawet 12-15 dni, podczas gdy te z końca kwietnia uzyskują tę fazę już po 5-7 dniach. Można zatem stwierdzić, że aby uzyskać wyrównane i szybkie wschody kukurydzy najistotniejsze są dwa czynniki: po pierwsze ciepła gleba, a po drugie odpowiednia jej wilgotność i to właśnie ze względu na obawę przed nadmiernym przesuszeniem gleby rolnicy decydują się na wczesne zasiewy, nawet w pierwszych dniach kwietnia. Zazwyczaj te skrajnie wczesne terminy się nie udają.

Ostatnie lata pokazały, że kukurydzę jest najlepiej siać pod koniec kwietnia. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku nie do pomyślenia było, aby planować siew kukurydzy na kwiecień, jednak aktualne zalecenia dotyczące optymalnego terminu siewu od tego czasu uległy przyspieszeniu o ok. 2 tygodnie, co jest spowodowane ociepleniem klimatu i postępem hodowlanym.

Termin siewu kukurydzy ustalamy na podstawie temperatury gleby. Przydatne w jej ustaleniu mogą być termometry glebowe wbite na głębokość siewu kukurydzy.

Dnia 9 lutego 2024 roku w Bydgoszczy odbyła się konferencja pt. ,,NAUKA I DOŚWIADCZENIE UWOLNIĄ POTENCJAŁ TWOICH ROŚLIN”. W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali wykładu profesora Jacka Długosza na temat dostępności składników pokarmowych względem bioróżnorodności gleby. Profesor Grzegorz Lemańczyk przedstawił wykład na temat hybrydowej ochrony fungicydowej roślin pt. ,,Hybrydowa ochrona fungicydowa roślin-przyszłość czy konieczność”. Błażej Serkowski oraz Hubert Jasiński przedstawili innowacyjny wpływ naszych produktów na zdrowy rozwój roślin. Po zakończonej konferencji rolnicy dzielili się swoimi doświadczeniami oraz osiągniętymi plonami w ostatnich latach.